Mitől lesz "zöld" egy weboldal?

Az internet nem egy fizikai fogalom, de nagyon is fizikai eszközök, folyamatosan működő szerverek, adatközpontok vannak mögötte, melyek elektromos áramot használnak, közvetetetten pedig szén-dioxidot juttatnak a levegőbe.

Ahogy Gerry McGovern, a World Wide Waste szerzője fogalmaz:

"A digitális fizikai. A digitális nem zöld. Minden egyes alkalommal, amikor letöltök egy e-mailt, hozzájárulok a globális felmelegedéshez. Minden alkalommal, amikor tweetelek, keresgélek, megnézek egy weboldalt, környezetszennyezést okozok. A digitális fizikai. Azok az adatközpontok nem a felhőben vannak. A szárazföldön vannak, hatalmas fizikai épületekben, tele energiaéhes számítógépekkel. Láthatatlannak tűnik. Olcsónak és ingyenesnek tűnik, de nem az. A költsége a Földet terheli."

Egy tanulmány szerint az internet évente nagyjából egymilliárd tonna üvegházhatású gázért felelős, ami a világ kibocsátásának mintegy két százalékát teszi ki.

Filozófiai kérdés, hogy az egyén mennyire tud ennek csökkentéséhez hozzájárulni. Az biztos, hogy amit teszünk, az egyénkenént is az hatással van a környezetünkre, még ha kicsiben is. Ahogy a szelektív hulladékkezelésnél, a közlekedésben vagy az étrendünk kialakításában, azon túl hogy "jót" tehetünk, egy "zöld" weboldal konkrét előnyökkel jár.

Ugyanis minél kevesebb adatot forgalmazunk, minél jobban optimalizáltabb a weboldalunk kódja, minél kevesebb felesleges kódsor fut le, annál gyorsabb a betöltése. Ami gyors, azt a látogató és pl. a google kereső is díjazza, ha lassú akkor azért büntetés jár mindkét fél részéről. Hátra sorolja és otthagyja. 

Hogyan lehet a weboldalunknak minél kisebb karbonlábnyoma?

Fájlméret csökkentése

A legnagyobb bűnösök a videók és a nagyobb képek. Próbáljon ki könnyebb alternatívákat. Az SVG-k aprók és jól méretezhetőek.

"A képek borzasztó nagy súlyt adhatnak a weboldalaknak. Egy energiatakarékosabb formátum, például .webp használatával majdnem 35%-kal tudtam csökkenteni a képek átlagos súlyát."

 - mondja McGovern.

Rendszerbetűtípusok használata

"Ne használjunk többé egyéni webes betűtípusokat"

- mondja Jack Garfinkel, a Scope vezető tartalomtervezője.

"Óriásiak lehetnek." Ha tényleg muszáj egyéni webes betűtípusokat használnod, akkor óvatosan kell hozzájuk nyúlni.

1 maximum 2 féle betűtípus használata javasolt.

Harmadik féltől származó szkriptek elhagyása

A harmadik féltől származó szkriptek, mint például a videó beágyazások, a chat widgetek vagy a közösségi megosztó gombok (hogy csak néhányat említsünk a legnagyobb bűnösök közül) lelassítják az oldaladat, energiát emésztenek és növelik a szerverek terheltségét. 

Tényleg szüksége van a Google Analytics-en keresztüli nyomon követésre? Csak abban az esetben, ha az adatok alapján gyakran és érdemben változtat a webhelye rangosorrlásán, így sokkal hatékonyabban tudja kiszolgálni a felhasználóit. Ellenkező esetben lehet, hogy csak hiúsági mérőszámokat követ.

Navigálja jól a látogatókat

Ha a felhasználók nem találják meg pontosan azt, amit keresnek, előfordulhat, hogy túl sokáig ugrálnak a weboldalon, hogy megtalálják azt. Ez rossz felhasználói élményt jelent számukra és értelmetlen szén-dioxid-kibocsátással jár a bolygó számára. Ezt egy hatékony menürendszerrel, egyszerű átgondolással, jó oldalon belüli keresési rendszerrel kiküszöbölhetjük. Érdemes tehát tesztelni és finomítani.

Tudja, hogy a zöld tartalom jobb tartalom

A környezetbarát webhelyek szinte mindig jobb webhelyek. Ha lomtalanítja webhelyét, tisztább, könnyebb és gyorsabb felhasználói élményt kap. Kevesebb tartalmat kell majd nyomon követned, így magasabb színvonalon tudod fenntartani. A felhasználók gyorsabban és könnyebben megtalálják, amit keresnek. Mindenki nyer.

"Körülbelül 1,8 milliárd weboldal van odakint"

- mondja Gerry McGovern.

"A hulladékadatok, a hulladékkódok, a hulladéktartalom valódi következményekkel jár, a globális felmelegedés valódi hajtóereje. Minden, amit a CO2-kibocsátás csökkentése érdekében teszünk, legyen az bármilyen kicsi, számít."

Weboldalunk karbonlábnyomát könnyen ellenőrizhetjük ennek az oldalnak a segítségével:

https://www.websitecarbon.com/

A mi weboldalunk főoldalának karbonlábnyoma [2023.10.12]:

Az általunk készített honlapoknál törekszünk arra, hogy minél kevesebb adatot forgalmazzon egységnyi oldalletöltésre vetítve, így nem csak gyors, de környezetbarátabb honlapja is lehet.

Amennyiben felkeltettük érdeklődését, keresen minket az oldal alján megadott elérhetőségeken, illetve a kapcsolatfelvételi űrlapon!

 

Ajánlott

Mi a baj a Wordpress-el?

A WordPress sokoldalú nyílt forráskódú tartalomkezelő rendszer, amely minden terhet levesz a vállunkról, vagy mégsem?

Tovább

A betöltési sebesség számít

Az emberek 40%-a hagyja el az olyan weboldalakat, amelyek betöltése több mint 3 másodpercig tart.

Tovább

Kontakt

Kapcsolatfelvétel

Amennyiben ajánlataink felkeltették érdeklődését, lépjen velünk kapcsolatba. Már alig várjuk a közös munkát!

9700. Szombathely

+36303385850 Vagy +36305791525

info@bemutatunk.hu